Notebook na raty – czy to się opłaca?

Nie zawsze masz tyle gotówki, żeby pozwolić sobie na to, by kupić laptopa na raty. Czasami dzieje się tak, że po prostu możesz nie mieć wystarczającej ilości gotówki, żeby kupić sobie nowe urządzenie, a jednocześnie będziesz chciał, żeby nowy zakup był satysfakcjonujący. Co w takiej sytuacji zrobić? Laptop na raty wydaje się świetnym rozwiązaniem, ale czy tak jest w rzeczywistości?

Dlaczego warto kupić laptopa na raty?

Zakup laptopa na raty jest opłacalny w przypadku osób, które nie mają w jednym momencie wystarczającej ilości gotówki, żeby móc przeznaczyć ją na taki sprzęt. Powiedzmy, że zepsuł się im ich stary laptop i szybko potrzebują nowego, ale niestety budżet ich ogranicza. W takim przypadku jasne staje się, że zakup na raty kusi. Laptopy na raty są popularne przede wszystkim z tego względu, że pozwalają rozłożyć płatność za dane urządzenie na naprawdę długi czas, czasami nawet dwa lata.

Zamiast płacić od razu 2 czy 3 tysiące złotych, możemy zapłacić znacznie mniej i to w małych „dawkach”, dzięki którym nie odczujemy tak bardzo straty finansowej. Co innego, kiedy wydasz od razu kilka tysięcy złotych, a co innego, kiedy ta kwota będzie rozłożona na kilkanaście mniejszych części, które po prostu tak bardzo „nie bolą”.

W wielu sklepach istnieje możliwość zakupienia urządzenia na raty 0%. Oznacza to, że finalnie wszystkie raty kosztują po prostu tyle, ile wynosiła wyjściowa cena notebooka. Nie płacisz więc żadnej prowizji, a jedynie taką kwotę, jaką zapłaciłbyś w gotówce.

Wady laptopa na raty

Oczywiście laptop na raty to nie tylko same zalety, ale również wady. Dzieje się tak dlatego, że nie ma rozwiązań, które zawsze byłyby idealne.

  • Czasami przyjdzie Ci zapłacić więcej, niż normalnie notebook kosztowałby w sklepie podczas kupowania go za gotówkę. Jest to związane z tym, że banki też muszą zarobić na tym, że udostępniają Ci płatność ratalną.
  • Musisz nauczyć się właściwie dysponować swoim domowym budżetem, dlatego, że istnieje konieczność comiesięcznego spłacania rat kredytu, a to jak wiadomo, wymaga od Ciebie po prostu odpowiedniego myślenia o swoich finansach. Nigdy nie może się też zdarzyć tak, że zapomnisz zapłacić ratę.

Dla niektórych ludzi kupowanie na raty to codzienność, inni natomiast starają się przed tym bronić tak, jak jest to tylko możliwe. Nic w tym dziwnego, wszak czasami jest po prostu tak, że konkretne rozwiązania jednej osobie pasują, natomiast innej już w żadnym wypadku.

Raty to z pewnością bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie są w stanie zgromadzić odpowiednich funduszy w danym czasie.

Dodaj komentarz