Laptopy – rodzaje dysków twardych

O tym, jak pracuje laptop, decyduje jego budowa. Duże znaczenie w tej kwestii ma rodzaj dysku twardego. Zadaniem dysku twardego jest przechowywanie danych. To na dysku znajdują się zdjęcia, dokumenty i programy, jakie użytkownik umieszcza na swoim prywatnym laptopie. Ale nie tylko. Dysk twardy jest też przestrzenią, gdzie znajduje się system operacyjny. W laptopach możemy mieć do czynienia z dyskami HDD, dyskami SSD lub dyskami o budowie hybrydowej.

Dyski HDD, dyski SSD i dyski hybrydowe – budowa

Dyski HDD są dyskami starszego typu. Ich budowa jest talerzowa, co oznacza, że dysk twardy składa się z talerza lub zespołu talerzy. Na tego rodzaju dyskach twardych pracują

nie tylko tanie laptopy. Dyski HDD wykonuje się ze stopów aluminium i pokrywa się cienką warstwą nośnika magnetycznego. W skład dysku talerzowego wchodzą też głowice elektromagnetyczne, które odpowiadają za zapisywanie i odczyt danych.

Dyski SSD są dyskami nowocześniejszymi. W dyski SSD wyposaża się najnowsze laptopy. W ich budowie nie ma żadnych elementów ruchomych, co sprawia, że dyski SSD są mniej awaryjne. Dyski SSD opierają się o technologie pamięci Flash. W dyskach SSD wykorzystuje się kilka lub nawet kilkanaście kości NAND, które umożliwiają jednoczesny zapis lub odczyt danych.

Innym rodzajem dysku są tak zwane dyski hybrydowe. Jak nie trudno się domyślić, dysk hybrydowy SSHD to połączenie dysku HDD i dysku SSD w ramach jednego urządzenia. Dyski te działają niezależnie od siebie. Na część, która wykorzystuje pamięć Flash, trafiają pliki systemowe i dane, które są najczęściej nadpisywane. Pozostała części danych trafia na ten dysk twardy, która ma budowę talerzową. Dyski hybrydowe są tańsze od dysków SSD i są bardziej pojemne.

Dysk HDD czy SSD – który z nich jest lepszy?

Każdy rodzaj dysku ma swoje zalety i wady. Dlatego rozstrzygnięcie kwestii, który z nich jest lepszy, nie do końca musi być łatwym zadaniem. Podstawowe różnice między dyskami HDD a SSD są następujące:

  • Budowa dysków determinuje ich działanie. Zapisywanie i odczyt danych jest zdecydowanie szybszy na dyskach SSD.
  • Fakt, iż w skład dysków SSD nie wchodzą żadne elementy ruchome, przyczynia się do tego, że dyski SSD są mniej awaryjne.
  • Dyski SSD są bezgłośnie i bardziej żywotne. Jakość dysku SSD się nie pogarsza mimo licznych zapisów i odczytów plików.
  • Dyski pracujące na pamięci Flash mają mniejszy pobór energii i produkują mniej ciepła.
  • Dyski HDD, dla utrzymania ich w dobrym stanie, muszą być defragmentowane. W przypadku dysków SSD defragmentacja nie jest konieczna.
  • Ceny dysków HDD i SSD są diametralnie różne. Dyski SSD są dużo droższe.

Dodaj komentarz